Питна вода: яку краще вживати та що радять експерти для того, щоб вберегти здоров’я

28.09.2017 00:00:005 переглядівАвтор: admin
/qualityoflife/10755-pitna-voda-yaku-krashhe-vzhivati-ta-shho-radyat-eksperti-dlya-togo-shhob-vberegti-zdorovya

Кожен громадян знає, що питна вода має бути безпечною для здоров’я, адже без води людина не може прожити жодного дня. Часто виникають питання, яку воду краще пити – з колодязів або з централізованих мереж. Дослідження показали, що склад води з колодязів не відповідає вимогам та є  небезпечним для здоров’я людини.

Згідно чинного законодавства, контроль за показниками безпечності та якості питної води покладений на суб’єкт господарювання, який надає послугу з водопостачання. Зараз на планові перевірки води накладено мораторій, тому дослідження питної води проводяться вибірково – у разі ускладнень епідемічної ситуації або за зверненнями громадян.

За інформацією, яку надала завідувач Олександрійського міськміжрайонного відділу ДУ «Кіровоградський ОЛЦ МОЗ України» Марина Первак, за 8 місяців 2017 року із централізованих мереж міста відібрано та досліджено 54 проби питної води на органолептичні, санітарно-гігієнічні показники (відхилень від нормативів не виявлено) та 70 проб на мікробіологічні показники, з яких 1 проба не відповідала вимогам.

Також відібрано та досліджено 26 проб питної води із децентралізованих джерел водопостачання (громадських колодязів міста, смт. Пантаївки, с. Марто-Іванівки та Звенигородки). Результати  досліджень такі: 8 проб води не відповідали вимогам стандартів по мікробіологічних показниках (виявлені коліформні бактерії) та 17 проб не відповідали вимогам по санітарно-гігієнічним показникам, а саме по вмісту нітратів.

Вміст нітратів у деяких випадках перевищував нормативне значення в 10-12 разів.

Вживання води питної, яка містить понаднормову кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія, в результаті чого, в організмі людини порушується транспортування кисню кров’ю. Розвивається кисневе голодування тканин (гіпоксія).

Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року. Це пов’язано із недосконалістю ферментних систем організму дитини, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Також чутливі люди похилого віку, хворі на анемію, люди з хворобами серцево-судинної системи, вагітні.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 8-10% випадків закінчується смертю.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів із води в умовах децентралізованого водопостачання, рекомендовано батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років, для приготування їжі та питних цілей використовувати фасовану, бутильовану столову воду.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я необхідно:

– не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних потреб дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;

– вживати аскорбінову кислоту, ретинол (вітамін А, альфа-токоферол), вітамін Є, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм;

– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів;

– територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

– відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту, а дно від осаду та зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

– з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива.

Сім’ям, в яких є маленькі діти та використовується вода з власних колодязів чи свердловин, рекомендується лабораторно дослідити питну воду. Воду можна дослідити не тільки на вміст нітратів, а також на вміст хвороботворних мікроорганізмів та за фізико-хімічними показниками. Зробити це можна в лабораторії, розташованій в м. Олександрія по вул. Софіївській, 41; тел.: 90222 – колишній заклад санепідстанції).

Фото – aurasvit.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022393 перегляди

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022449 переглядів

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022617 переглядів

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: