Нова книга розповідає про втаємничені факти із життя Почесного громадянина Олександрії Іллі Діброви
Окремий підрозділ у новій книзі історика-краєзнавця, члена Національної спілки краєзнавців України, автора численних історичних книг-досліджень про трагічні сторінки історії Кіровоградщини Івана Петренка, присвячено раніше невідомими сторінкам життя і діяльності Іллі Діброви. Ілля Діброва відомий олександрійцям, як очільник партизанського руху. Йому встановлено пам’ятний знак на Братській могилі в місті, а також посмертно присвоєно звання Почесний громадянин Олександрії.
Дослідник прокоментував «Олександрійським новинам» відкриття нових фактів, документів, які раніше були не досліджені або закриті дослідникам, а нині зберігаються у архівах та свідчать про реальні дії цієї знакової для олександрійців історичної постаті.
«Можу сказати те, що він дезертирував із групи Дзюрака (одне з перших партизанських з’єднань на території Кіровоградщини – «ОН»). Переховувався у своєї родини дуже довгий час, а потім пішов він на схід. Переплив Дніпро. Потім повернувся і восени 1943 року з’явився у Чорному лісі. Закинутий, і після цього січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень – 8 місяців, він невідомо де був і невідомо що робив. Встиг вскочити в останній вагон, в останній ешелон боротьби», – підкреслює історик-краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України Іван Петренко.
Разом з тим дослідник вважає, що особистість Іллі Діброви є не настільки простою і однозначною. Є світлі і темні сторони біографії, в тому числі ті, що стосуються боротьби з нацизмом. Попри життєві обставини, колаборацію частини населення, пасивність партійних функціонерів обласного рівня, він демонстрував активність у боротьбі зі нацистами і особисто перебував на лінії зіткнень.
«Діяв мужньо, як командир партизанського загону. Витримав блокаду лісу (Чорного лісу, який оточили нацистські підрозділи для знищення партизанських загонів – «ОН»). Героїчно діяв у Словаччині, більш всього. Але така трагічна загибель, яка викликала здивування ще його сучасників, залишає багато запитань і сьогодні. Він діяв напевне так, як він міг діяти. Двозначна особистість», – зазначає автор книги.
Критичний аналіз автора стосується і діяльності очільника партизанського руху на Кіровоградщині Михайла Скирди, який, як виявилось, тривалий час бездіяв, а його діяльність як очільника руху ставилась під сумнів навіть співробітниками спецслужб ще за радянських часів.
На думку автора, головна ідея книги – повернутися до правди, бо для створення партійних кар’єр, отримання нагород і посад, творилась неправдива історія. Ця книга повертає на шлях правди.
Книга – результат наполегливої праці краєзнавця та Державного архіву Кіровоградської області автор стверджує, що всі викладені у книзі факти ґрунтуються виключно на документах і спростувати їх неможливо. «Комуністична влада допустила велику помилку, що ці документу свого часу не знищила, хоча мала таку можливість. Вона думала, що буде вічно існувати, але трапилось зовсім по-іншому».
Разом із тим автор вважає, що після того як знімається облуда з очей, зникають уявні та міфічні «герої» із партійними посадами, з’являються живі постаті чималої кількості людей, які героїчно чинили спротив нацизму.
Нагадаємо, 4 травня у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулась презентація книги
І. Петренка «Обком утік… (з історії організації всенародної боротьби проти нацистів на Кіровоградщині в 1941-1943 рр.)».
Фотозвіт із презентації за посиланням.
Фото: Віктор Голобородько

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар